Slovenska akademija znanosti in umetnosti je 3. junija 2021 za rednega člana v Razredu za matematične, fizikalne, kemijske in tehniške vede imenovala prof. dr. Mateja Brešarja, rednega profesorja na Oddelku za matematiko in računalništvo Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru.

Čestitamo!

Vir slike: www.sazu.si

Prof. dr. Matej Brešar je bil rojen 26. septembra 1963 v Kranju. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval v Mariboru. Matematiko je študiral na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo Univerze v Ljubljani in diplomiral leta 1987. Kot mladi raziskovalec na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko je nadaljeval s podiplomskim študijem na isti fakulteti.  Magistriral je leta 1989, doktoriral pa  1990.  Zatem se j​e zaposlil kot docent na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru. V letih 1992-1994 je bil predstojnik Oddelka za matematiko.  Leta 1995 je prejel Nagrado Republike Slovenije za znanstveno-raziskovalno delo (današnjo Zoisovo nagrado).  V naziv rednega profesorja je bil izvoljen leta 2000. V letih 2006-2010 je bil član Znanstveno raziskovalnega sveta za naravoslovno matematične vede pri ARRS, v letih 2006-2014 pa član Sveta za evropsko solidarnost pri European Mathematical Society.  Od jeseni 2008 naprej deli zaposlitev med Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Fakulteto za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. V letih 2014-2016 je bil predsednik Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije.  Za izrednega člana SAZU je bil izvoljen 18. junija 2015.